Home » Aktualności » W czasie wojny milczą muzy?

W czasie wojny milczą muzy?

W czasie wojny milczą muzy?

Słowa Cycerona – inter arma silent Musae – sparafrazowane powyżej mówią o tym, że podczas wojny działalność artystyczna schodzi na dalszy plan. Czy jednak nie należałoby poddać sensu tej myśli w wątpliwość? Jeśli byłaby to prawda, to czy narodziłoby się pojęcie poezji tyrtejskiej – nawołującej do walki w obronie ojczyzny, budzącej pragnienie jej obrony? Czy powstałyby przepełnione miłością do ojczystej ziemi, piękne teksty Mickiewicza, Słowackiego, Baczyńskiego, Bełzy? Czy powstałyby kreacje bohaterów, dla których Ojczyzna jest wartością nadrzędną? Pewnie nie…

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to najlepsza okazja nie tylko do tego, by krzewić i podtrzymywać wśród dzieci postawy patriotyczne, czy przypominać trudną drogę Polaków do wspólnoty wolnych narodów, ale też ukazać dążenia naszych przodków do wolności, ich walkę i zmagania poprzez pryzmat utworów poetyckich; jest to doskonała okazja do tego, by uwrażliwiać dzieci na piękno literatury, utrwalać poczucie dumy narodowej i promować nasze młode talenty.

7 listopada, na pięknie udekorowanej sali gimnastycznej, przed swoimi kolegami i nauczycielami wystąpili młodzi artyści, którzy zaprezentowali przygotowane przez siebie utwory ukazujące piękno i historię naszej Ojczyzny, oddające hołd Jej bohaterom. Wybór tych najlepszych okazał się szalenie trudny, ponieważ wszyscy zachwycili nas swoimi interpretacjami. Po burzliwych naradach wyłoniono laureatów.

W kategorii klas I-III zwyciężyli:

– Julia Czapiewska,

– Julian Dymianowski,

– Jagoda Pospieszna.

W kategorii klas IV-VI:

– Alicja Musialska,

– Wojciech Woźniak,

– Julia Mędykowska.

– Małgorzata Ren

W kategorii klas VII-VIII:

– Zuzanna Janiak,

– Sandra Szarata,

– Katarzyna Wrona.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Obejrzyj pozostałe zdjęcia…