Home » Aktualności » Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi

Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi

 

Oby nadchodzące Dni Ziemi były spokojne i pogodne dla naszego pięknego statku kosmicznego, jakim jest nasza planeta w miarę jak kręci się oraz krąży w mroźnej przestrzeni ze swoim ciepłym i wrażliwym ładunkiem ożywionej natury.”

(Sekretarz Generalny ONZ U Thant, 21 marca 1971 r.)

 

Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi

Na początku ubiegłego roku NASA opublikowała zdjęcia, na których przez 20 lat dokumentowała Ziemię jako żyjącą planetę i procesy na niej zachodzące. Ziemia z tych zdjęć oddycha, ale zmienia się z każdym rokiem; na fotografiach widać jak wymierają ekosystemy, topnieją lodowce, zamiera podwodne życie. Są też one niepodważalnym dowodem na to, jak wielki i niekorzystny wpływ na zmiany zachodzące na naszej planecie ma człowiek. Na szczęście problem ten uświadomiono sobie wcześniej, jeszcze zanim otrzymaliśmy z amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej naoczne dowody na degradujący środowisko wpływ człowieka.

Swojego własnego, wyjątkowego dnia Ziemia doczekała się w 1969 roku. Pomysłodawcą inicjatywy, która miała promować postawy pro-ekologiczne i uświadomić ludziom, jak wiele zależy od nich był John McConell. Od tego momentu wszyscy, którym środowisko naturalne nie jest obojętne jednoczą się, by corocznie 22 kwietnia pokazać, że dobro Ziemi leży im głęboko na sercu. Uczniom naszej szkoły los planety również nie jest obojętny i postanowiliśmy to wspólnie zamanifestować w przedostatni piątek kwietnia.

Gdy zaczęliśmy rozmawiać o ochronie środowiska, u wielu z nich pojawiło się zapewne pytanie: „Ale co ja mogę zrobić?”. Uczniowie bowiem doskonale zdają sobie sprawę z tego, że nie mają wielkiego wpływu na funkcjonowanie ogromnych fabryk, koncernów przemysłowych ani na wycinkę lasów deszczowych. Należało im więc przypomnieć, że możemy pomóc naturze dbając o nasze najbliższe otoczenie i żyjąc „EKO” – segregując śmieci, ograniczając zużycie wody i prądu, robiąc rozsądne zakupy, czy choćby uprawiając przydomowy ogródek. Po tak merytorycznej dyskusji, u wszystkich pojawił się zapał do pracy. Wspólnie wysprzątaliśmy teren szkoły i jego okolice. Młodsze dzieci wybrały się ze swoimi paniami do pobliskiego lasu, aby go dokładnie wysprzątać, natomiast starsze zadbały o tereny zielone przy budynku szkoły. Efekt prac był piorunujący!

Pamiętajmy! Jeśli nasze eko-postępowanie będzie konsekwentne, to mamy szansę, aby coś zmienić. Być może efekty naszych działań będzie nam dane ujrzeć już za jakiś czas na własne oczy? Ziemia jest naszym dobrem wspólnym; dbałość o nią – wspólną odpowiedzialnością. Zróbmy więc wszystko, aby Dzień Ziemi trwał cały rok!

                                                                                                     A. B

32372956_1592848527481034_9101623552397803520_nObejrzyj pozostałe zdjęcia …